صدای تالش

تالش سرزمین کهن و جاوید در پهنه شمالی و غربی کوههای تالش واقع در رشته کوه البرز است

تریبون صدای تالش www.sedayetalesh.ir Tolışi sədo talesh_voice@yahoo.com اخبار مقالات و گزارشهای خود را به آدرس ایمیل بالا ارسال نمایید تا به نام شما از تریبون صدای تالش انتشار یابد

یلدا بر ایرانیان و تالشان مبارک


یلدا بر ایرانیان و تالشان مبارک


شب یلدا شب بزم و سرور است / شبی طولانی و غمها بدور است


شباهنگام تا وقت سحرگاه / بساط خنده و شادی چه جوراست

 

شب یلدا همیشه جاودانی است / زمستان را بهارزندگانی است


شب یلدا شب فر و کیان است / نشان از سنت ایرانیان استتاریخ ارسال: 30 آذر 1391 ساعت 19:51 | نویسنده: مدیر صدای تالش | چاپ مطلب 2 نظر

فقط خاتمی می تواند مشایی را شکست دهد

فقط خاتمی می تواند مشایی را شکست دهدآفتاب: اهورا جهانیان - صادق زیباکلام نه تنها احتمال کاندیداتوری مشایی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را بسیار بالا می داند، بلکه معتقد است اگر خاتمی رقیب مشایی نباشد، مرد مرموز دولت احمدی نژاد، رئیس جمهور آینده ایران خواهد بود.
زیباکلام برای علی لاریجانی و ولایتی و حداد عادل، در رقابت با مشایی هیچ شانسی قائل نیست و قالیباف را تنها راستگرایی می داند که ممکن است اسفندیار را از اسب بخت بر زمین سخت بیندازد.
متن زیر گفتگوی عصر ایران است با دکتر صادق زیباکلام درباره داستان پرحرف و حدیث "مشایی و ریاست جمهوری." 


***


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: 30 آذر 1391 ساعت 15:35 | نویسنده: مدیر صدای تالش | چاپ مطلب 2 نظر

امدادگران خلخالی گرفتار در بهمن گردنه الماس نجات یافتند

امدادگران خلخالی گرفتار در بهمن گردنه الماس


نجات یافتند


امدادگران جمعیت هلال احمر خلخال که در حادثه سقوط بهمن زیر خروارها برف مدفون شده بودند توسط راهداران نجات یافتند.


آمبولانس حامل گروه امداد و نجات جمعیت هلال احمر خلخال عصر دوشنبه در حال گشتزنی و امدادرسانی به گرفتار شدگان در کولاک گردنه الماس بود که دچار حادثه شد و به علت سقوط بهمن، آمبولانس امداد و نجات در زیر انبوه برف مدفون شد.با ارسال پیامک از طرف امدادگران داخل آمبولانس، راهداران خلخال به همراه ماشین‌آلات سنگین برف‌روبی بموقع در محل حادثه حاضر و با تخلیه برف انباشته شده روی خودروی گرفتار شده در زیر بهمن، توانستند امدادگران جمعیت هلال احمر را از مرگ حتمی نجات دهند.

منبع : روزنامه ایران 1391/9/91

تاریخ ارسال: 29 آذر 1391 ساعت 14:07 | نویسنده: مدیر صدای تالش | چاپ مطلب 0 نظر

یادآوری و مروری بر تاریخ پر فرازو نشیب مردم

یادآوری و مروری بر تاریخ پر فرازو نشیب مردم


تالش شمالی (ادغام داوطلبانه ! یا تقلب و تزویر)www.taleshan.com

 ... تالشان را فقط برای این که به زبان تالشی صحبت می کردند دستگیر می کردند . تالشان در وطن خود اجازه نداشتند به زبان مادری خود صحبت کنند . صحبت کردن به زبان مادری را جرم و جنایت بزرگ محسوب می کردند . تمام مدارس ملی تالشان را مسدود و معلمین را دستگیر کردند . تمام آثار ادبی تالشی را که در کتابخانه ها وجود داشت جمع کردند و طعمه حریق ساختند . نوشتن به زبان تالشی و تبلیغ و ترویج زبان تالشی را را به عنوان عمل جنایتکارانه علیه رژیم شوروی خواندند . کار به جایی رسید که حتی یک نویسندۀ تالش را برای ترجمه کتاب (روبینسون کروزوئه ) اثر دانیل دِفو به زبان تالشی ، دشمن ملت نامیدند و او را دستگیر کردند.

تالشلی میر هاشم میر مرتضی اوغلی یکی از دانشیاران تالشی که تحصیلات عالی داشت و مشغول پژوهش علمی بخش صداشناسی زبان تالشی بود از جانب بازپرسان کمیته ملی امور داخله آذربایجان مورد بازپرسی قرار گرفت . در حین بازپرسی به او حیله گرانه گفته بودند :« تو تند تند کلمه تالش را تکرار می کنی . مواظب باش» البته این دانشیار را دستگیر نکردند ، ولی بعد از بازپرسی ، او تنها به زبان آذری تدریس کرد ( مقاله مراد حاجیف ، صفحه 13).

تالشی بودن را جنایت می شمردند . مردم می ترسیدند اقرارکنند که تالش اند . تالشان جرأت نمی کردند نزد آذری ها به زبان مادری خود صحبت کنند . آنها ، دربارۀ مسائل ملی خود  ،فقط با مطمئن ترین مردم ، آن هم آهسته و در اتاقهای دربسته حرف می زدند ....


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: 27 آذر 1391 ساعت 15:09 | نویسنده: مدیر صدای تالش | چاپ مطلب 1 نظر

وقتی زمینخوار میلیاردی می شود رئیس اداره ای در ماسال !!!!!!!!!!

وقتی زمینخوار میلیاردی می شود رئیس اداره


ای در ماسال !!!!!!!!!!!!!!!!!!


خبر موثقی به وبلاگ رای ما ارسال شده که بخشی از آن را میخوانید :

اصلا معلوم نیست انتصابها در شهرستان ماسال بر چه مبنایی است ! وقتی رئیس اداره .... آقای الف در یک شهرستان در شرق گیلان متهم زمینخواری میلیاردی است ، جابجا میشود و به ماسال می آید و صدای کسی هم درنمی آید چه انتظاری میتوان از پیشرفت ماسال و کلا غرب گیلان داشت !

جالب اینجاست که شاکی پرونده این آقا یک نهاد امنیتی است !

انگار ماسال و رضوانشهر و تالش ندامتگاه بعضی مسئولین است و مردم باید تقاص ندانم کاریهای بعضی از شیادان را بدهند !!

از نماینده محترم تالش انتظار میرود هرچه زودتر نسبت به بررسی پیشینه بعضی از مسئولین ادارات سه شهرستان مبادرت ورزد و ادارات منظقه را از مسئولین ناکارآمد و احیانا ناسالم پاکسازی کند .


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: 27 آذر 1391 ساعت 14:47 | نویسنده: مدیر صدای تالش | چاپ مطلب 0 نظر

با ابراز نگرانی از پخش گسترده شایعه «سه شبانه روز تاریکی»

با ابراز نگرانی از پخش گسترده شایعه «سه شبانه روز تاریکی»
انجمن نجوم ایران: دی ماه امسال هم مثل دی ماه هر سال سپری خواهد شد

در پی شایعات بی اساس و مضحک «وجود سه شبانه روز تاریکی!» و «پایان جهان در روزهای آینده!» انجمن نجوم ایران در اطلاعیه‌ای با اظهار نگرانی از پخش گسترده چنین شایعاتی تاکید کرد: هیچ رویداد غیرمنتظره،عجیب یا منحصربه‌فرد نجومی در روزها یا ماه‌های پیش رو پیش‌بینی نشده و از دیدگاه علمی دی ماه امسال مانند دی ماه سال‌های گذشته سپری خواهد شد.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: 27 آذر 1391 ساعت 14:39 | نویسنده: مدیر صدای تالش | چاپ مطلب 0 نظر

تردد با زنجیر چرخ در جاده های کوهستانی گیلان

تردد با زنجیر چرخ در جاده های کوهستانی گیلان


اداره کل راه و شهرسازی گیلان اعلام کرد: به دلیل بارش برف در جاده‌های کوهستانی استان رفت و آمد خودروها در آنها با زنجیرچرخ امکان‌پذیر است. هم‌اکنون ارتفاع برف در جاده‌های اسالم به خلخال 15، اشکورات رودسر 10 تا 15 و دیلمان 10 سانتیمتر است و در جاده‌های کوهستانی ماسوله، قوشه لانه و عمارلو رودبار و گردنه حیران آستارا به اردبیل در حد سفیدپوش است. هم‌اکنون همه راه‌های گیلان باز است و عبور و مرور در آنها جریان دارد.

تاریخ ارسال: 26 آذر 1391 ساعت 18:12 | نویسنده: مدیر صدای تالش | چاپ مطلب 1 نظر

آغاز نام نویسی داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

آغاز نام نویسی داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات

 ریاست جمهوری از 17 اردیبهشت ماه 92


مصطفی محمدنجار وزیر کشور اعلام کرد: نام نویسی از داوطلبان شرکت در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از 17 اردیبهشت ماه سال 1392 آغاز می شود.


منبع سایت رسمی وزارت کشور

تاریخ ارسال: 25 آذر 1391 ساعت 18:40 | نویسنده: مدیر صدای تالش | چاپ مطلب 0 نظر

عجب مدیریتی در گیلان برقرار است!!!

عجب مدیریتی در گیلان برقرار است!!!


شنیده بودیم که قرار است میرزا حسینعلی زاده و شعبانی با هم تعویض شوند اما باورمان نمیشد !!!

در پی انتشار خبر جابجایی  فرمانداران شهرستانهای استان گیلان ،  سری اول این تغییرات کلید خورد و فرمانداران شهرستانهای صومعه سرا “شعبانی” و تالش “حسینعلی زاده” از ومسئولیت خود برکنار و بجای همدیگر منصوب می شوند.

برکناری و نصب مسئولین استانی دولت بر عهده استاندار است اما اینکه ۲ فرماندار از شهرستان خود برکنار و در جای  یکدیگر به کارگیری شوند این شائبه را در ذهن بوجود می آورد که اگر این فرمانداران موفق بودند چرا در مسئولیت خود ابقا نمی شوند و اگر کارآیی مناسب ندارند  چرا در شهرستانهای دیگر منصوب می گردند.

واقعا عجب مدیریتی !! دست مریزاد میگوییم به استاندار محترم و نمایندگان مجلس از جمله نماینده تالش!!!

منبع وبلاگ رای ما

تاریخ ارسال: 25 آذر 1391 ساعت 10:36 | نویسنده: مدیر صدای تالش | چاپ مطلب 0 نظر

15 هزار میلیارد ریال در نیروگاه پره سر چه شد؟

15 هزار میلیارد ریال در نیروگاه پره سر چه شد؟


بالاخره بخشی از نیروگاه پره سر پس از 10 سال افتتاح شد .
به گزارش پرایس نیوز، روز گذشته  بخشی از نیروگاه پره سر افتتاح شد در حالی که طبق اعلام مسئولان سرمایه‌گذاری نیروگاه سیکل ترکیبی پره‌سر 570 میلیون یورو توسط بخش خصوصی بوده و حدود 630 مگاوات برق آماده انتقال به شبکه است.نیروگاه سیکل ترکیبی دارای واحد بخار بوده و با افتتاح این نیروگاه ظرفیت تولید برق در گیلان 50 درصد افزایش یافته است.نیروگاه مذکور در مدت سه سال به بهره‌برداری رسیده و از آب دریا برای خنک‌ کردن آن استفاده می‌شود.


ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: 12 آذر 1391 ساعت 12:50 | نویسنده: مدیر صدای تالش | چاپ مطلب 4 نظر

افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی پره سر با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو

افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی پره سر با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو


نیروگاه سیکل ترکیبی پره سر امروز با حضور دکتر محمود احمدی نژاد و وزیر نیرو افتتاح شد. رییس جمهور که برای سخنرانی در کنگره میرزا کوچک خان جنگلی به رشت آمده بود ساعت ۱۲ ظهر امروز بوسیله چرخبال به پره سر آمد و این پروژه ملی را افتتاح نمود.

تاریخ ارسال: 12 آذر 1391 ساعت 12:48 | نویسنده: مدیر صدای تالش | چاپ مطلب 0 نظر